BRIEFING PRASOWY W SZPITALU DLA NERWOWO I PSYCHICZNIE CHORYCH
W MIĘDZYRZECZU
15 lipca odbędzie się konferencja „Epidemiczny obraz lubuskiej ochrony zdrowia: jesteśmy przed, w trakcie czy po?”. Do dyspozycji dziennikarzy będą prezesi i dyrektorzy lubuskich szpitali, którzy z marszałek Elżbietą Anną Polak będą starali się odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule konferencji. W kontekście planów samorządu woj. lubuskiego dotyczących utworzenia Centrum Zdrowia Psychicznego w Zielonej Górze sprawdzimy, jak funkcjonuje takie centrum w Międzyrzeczu.
Briefing prasowy odbędzie się o godz. 10.00.
Dla zainteresowanych dziennikarzy przygotowaliśmy transport:
· Zielona Góra, zbiórka o godz. 8.55 na parkingu przy Urzędzie Marszałkowskim ul. Podgórna 7. Wyjazd o 9.00. Powrót do Zielonej Góry ok. godz. 11.30.
· Gorzów Wlkp., zbiórka o godz. 8.55 przy Delegaturze UMWL, ul. I. Mościckiego 6, wyjazd o 9.00. Powrót do Gorzowa ok. 11.30.
Dziennikarzy, którzy chcą skorzystać z transportu prosimy o zgłaszanie się mailowo (redakcja, imię i nazwisko) na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do wtorku, 14 lipca, do godz. 10.00.
Dziennikarzy, którzy są zainteresowani udziałem w briefingu, a dojadą własnym transportem, także prosimy o informację.
Współpraca z Saksonią ważna dla Lubuskiego
Otwarcie nowej siedziby Biura Łącznikowego Wolnego Państwa Saksonia we Wrocławiu było kolejną okazją do rozmowy o współpracy transgranicznej. Z premierem Saksonii Michaelem Kretschmerem spotkała się marszałek Elżbieta Anna Polak. Omówiono możliwości współpracy w zakresie ochrony środowiska oraz aplikowania o środki unijne. Marszałek zaprosiła premiera do udziału w Konwencie Marszałków, któremu od lipca przewodniczy województwo lubuskie.
Podziękowania za wsparcie w czasie pandemii
Podczas spotkania marszałek podziękowała premierowi za pomoc dla Lubuskiego w postaci sprzętu ochrony indywidualnej, który dziś dotarł do Zielonej Góry. Przedstawiła sytuację epidemiczną w regionie lubuskim. Odniosła się także do obostrzeń na granicach związanych z pandemią. – Zarząd województwa podjął zdecydowane stanowisko w sprawie otwarcia granic. To było bardzo ważne zarówno dla mieszkańców Lubuskiego, jak i Dolnośląskiego, bo tutaj, na zachodzie, bardzo dużo naszych mieszkańców pracuje w Niemczech. Z samego regionu lubskiego 30 tys. osób. Myślę, że w waszych gminach przygranicznych były podobne problemy. Cieszymy się więc, że udało się znieść te obostrzenia. To ważne także w kontekście wakacji – mówiła E. Polak i zaprosiła niemieckich turystów do Lubuskiego.
Ochrona środowiska – wspólna sprawa
Jednym z głównych tematów spotkania były możliwości współpracy w zakresie ochrony środowiska. Premier pytał m.in. o lubuskie doświadczenia związane z Afrykańskim Pomorem Świń. - Na ostatniej sesji sejmik podjął stanowisko w tej sprawie. Ten problem dotyczy wielu gospodarstw, w których zabito wiele sztuk zwierząt, nie zapewniając za to odszkodowań. W związku z tym sejmik podjął apel o wsparcie dla poszkodowanych producentów – wyjaśniła marszałek. Dodała jednocześnie, że Lubuskie zmaga się także z suszą. - Region lubuski jest jednym z najbardziej dotkniętych tym zjawiskiem. Omawiamy teraz specjalny program - Deszczówka. Chcemy wspierać gospodarstwa w zakupie urządzeń do zbierania deszczówki. Dofinansowujemy także nawadnianie boisk. To kolejny przykład na to, że samorządy sprawdzają się w walce z takimi niespodziewanymi zjawiskami, bo tworzymy szybko propozycje rozwiązań problemów co jest ważne dla mieszkańców – podkreślała.
- Problem suszy jest nam znany – odpowiedział premier Kretschmer. - Mamy też plagę szkodników na drzewostanie oraz problemy z wodą pitną i z jej retencją - dodał i zaproponował, by te tematy omówić szerzej na forum transgranicznym. - Mamy centrum badań proekologicznych, więc można pomyśleć o projektach badawczych – podkreślił premier Saksonii.
Premier Saksonii gościem Konwentu Marszałków
Marszałek Elżbieta Anna Polak zaprosiła premiera na Konwent Marszałków. - Od 1 lipca przejęliśmy prezydencję wśród regionów w Polsce i marszałkowie będą gościć w naszym regionie. Pierwszy konwent odbędzie się w Lubniewicach, następnie w Zielonej Górze i w listopadzie w Mierzęcinie. Zapraszam pana premiera na drugi konwent w Zielonej Górze. Ponieważ Niemcy przewodzą wspólnocie europejskiej nasze tematy będą bardzo zbieżne, to przyszłość Unii Europejskiej i przyszłość Polski i Niemiec we wspólnocie europejskiej. Moglibyśmy o tym porozmawiać na jednym z konwentów w regionie lubuskim – mówiła. Podkreślała, że to szczególnie ważne w kontekście tego, że Niemcy objęły przewodnictwo w UE. - Będziemy rozmawiać o ochronie zdrowia, bo pandemia obnażyła deficyty w ochronie zdrowia. Potrzebujemy wsparcia szczególnie z UE. Będziemy też rozmawiać o kryzysie gospodarczym i jak sobie w tym trudnym czasie poradzić we wspólnej Europie. We wrześniu będziemy rozmawiać o ochronie środowiska: suszy, składowaniu odpadów. Chciałabym poprosić pana premiera, skoro Niemcy przewodzą w UE, żeby szczególne akcenty postawić na ochronę zdrowia, rozwój gospodarczy i właśnie ochronę środowiska. My w Lubuskiem 10 lat temu zapisaliśmy w naszej strategii rozwoju taką misję: zielona kraina. I bardzo byśmy chcieli ten cel realizować – wyjaśniła. Premier Kretschmer z radością przyjął zaproszenie.
Podczas spotkania marszałek poruszyła także kwestię możliwości realizacji wspólnych projektów unijnych. - Interesuje nas Państwa doskonała skuteczność w realizacji projektów ponadnarodowych. Bardzo skutecznie aplikujecie o środki bezpośrednio w Brukseli. Lubuskie mogłoby być partnerem Saksonii w takich projektach np. w zakresie ochrony środowiska – wyjaśniła. Premier podkreślał, że w przypadku takich projektów bardzo wiele zależy od tego, żeby zatrudnić odpowiednich ludzi, którzy tylko tym się zajmują i żeby te projekty były dobrze przygotowane.
Nowe biuro Saksonii we Wrocławiu
Podczas wizyty we Wrocławiu marszałek Elżbieta Anna Polak wzięła udział w otwarciu Biura Łącznikowego. Saksońskie Biuro Łącznikowe ma być oknem wystawowym Saksonii w polskich regionach. Będą tam prezentowane różnorodne oblicza Saksonii, kraju szczycącego się bogatym potencjałem gospodarczym, naukowym i kulturalnym. Nawiązywanie nowych kontaktów, rozpoczynanie wspólnych projektów i dalsze wypełnianie życiem wymiany międzyregionalnej – to cel i zadanie biura. Biuro ma także pomóc w nawiązywaniu kontaktów dwustronnych w różnych obszarach.
Premier Saksonii odebrał medal zasłużony dla województwa dolnośląskiego. Podkreślał, że podczas wieloletniej współpracy z regionami lubuskim i dolnośląskim wypracowano wiele wspólnych inicjatyw. – Polacy i Niemcy wspólnie realizują wiele projektów w obszarze kultury i gospodarki. Pandemia pokazała jak bardzo jesteśmy sobie potrzebni – mówił.
W spotkaniu, na zaproszenie mrszałek Elżbiety Anny Polak wziął udział burmistrz Wschowy Konrad Antkowia. Gmina poszukuje bowiem partnera po stronie niemieckiej.
Współpraca Lubuskie-Saksonia
Współpraca Województwa Lubuskiego z Wolnym Państwem Saksonia trwa od 2008 roku. Co dwa lata odbywają się spotkania grup roboczych, podczas których pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego prowadzą rozmowy merytoryczne z przedstawicielami ministerstw Kraju Związkowego Saksonia. Spotkania te mają na celu pogłębienie współpracy transgranicznej i bilateralnej pomiędzy dwoma regionami partnerskimi.
Oba regiony współpracują w ramach Komitetu ds. Współpracy Międzyregionalnej Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej oraz Partnerstwa Odry. Wspólnie podejmowane są działania w ramach promocji leżącego na polsko-niemieckim pograniczu Parku Mużakowskiego Geoparku Łuk Mużakowa/Muskauer Faltenbogen. Są to przykłady ścisłej współpracy dwóch państw na rzecz ochrony i konserwacji krajobrazu kulturowego. Prowadzone działania uzyskały aprobatę międzynarodową, o czym świadczy wpisanie Parku w 2004 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W obecnej perspektywie finansowej Lubuskie współpracuje z Saksonią w ramach programu Współpracy Interreg Polska-Saksonia 2014-2020 w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej.
Lubniewice zaczarują marszałków
Lubniewice to jedno z tych miejsc, o którym łatwo powiedzieć, że drugiego takiego ze świecą szukać. W takim otoczeniu spotkają się marszałkowie 16. województw, bo to właśnie tu 31 lipca odbędzie się konwent marszałków. - Będziemy rozmawiać o nowej perspektywie unijnej, ochronie zdrowia w dobie pandemii i edukacji seksualnej - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. Poniżej wideo z konferencji w Nowym Zamku w Lubniewicach.
Lubuska perła zachwyci marszałków
W otoczeniu lubniewickich atrakcji spotkają się samorządowcy, przedstawiciele rządu, oraz uznane autorytety z różnych dziedzin. To pierwsze z trzech posiedzeń, bo Lubuskie przejęło prezydencję na najbliższe 6 miesięcy. Na „pierwszy ogień” wybrano Lubniewice, ponieważ świetnie sprawdzą się w roli miejscowości promującej cały region. Będzie to też okazja do pokazania lubuskiego potencjału turystycznego.
Udział w obradach w Lubniewicach potwierdziło już wielu znamienitych gości: Marek Prawda - dyrektor Przedstawicielstwa KE w Polsce, Christopher Todd - dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej, Jan Truszczyński - przedstawiciel Konferencji Ambasadorów RP, Olgierd Łukaszewicz, założyciel Fundacji "My Obywatele Unii Europejskiej im. W. B. Jastrzębowskiego".
W Lubniewicach łatwo się zakochać
W 2017 r. na ekranach kin można było oglądać „Sztukę Kochania. Historię Michaliny Wisłockiej”. Istotna część życia legendarnej seksuolożki toczyła się właśnie w Lubniewicach, które dzięki filmowi pokazały swoje walory mieszkańcom całej Polski. A chwalić się mają czym. Lubniewice, to niesamowite jeziora skryte wśród lasów, zajmujących większą część miejscowości. Nad wodą można wypoczywać leniwie lub aktywnie, bo samorząd zadbał o atrakcyjną ofertę dla fanów sportów wodnych.
Lubniewice słyną także z Parku Miłości, który swoje drzwi oficjalnie otworzył dla zwiedzających w 2013 r., czyli jeszcze przed emisją filmowego hitu. Jego patronką została dr Michalina Wisłocka. Park położony jest nad brzegiem jeziora Lubiąż, między Starym i Nowym Zamkiem. Uwagę zwracają znajdujące się w nim rzeźby nawiązujące do tematyki miłości- partnerskiej i rodzicielskiej. Na odrestaurowanym Mostku Miłości, goście mogą zawiesić kłódki symbolizujące trwałość uczuć. Obok znajduje się wyjątkowy zakątek z Ławeczką Miłości.
Wypoczywaj, a w wolnym czasie zwiedzaj
Każdy kogo „zmęczyło” odpoczywanie może ruszyć na trasę lubniewickiej przygody z historią. Także na tym polu nie brakuje punktów wartych odwiedzenia. Na pierwszy plan zdecydowanie wysuwa się zamek Książąt Lubomirskich, ze swoją ponad 100-letnią historią. Obiekt jest obecnie odrestaurowany. Wnętrzom przywracany jest dawny blask. Dodajmy, że rodzina właściciele zabytku, czyli rodzina Lubomirskich posiada także drugi zamek, Bażantarnie i Kordegarda. Wszystkie te atrakcje również znajdują się na terenie Lubniewic.
300 tys. zł na nawadnianie boisk
Zarząd województwa podjął decyzję o przekazaniu 300 tys. zł na program nawadniania boisk piłkarskich. O jego stworzenie postulowali radni sejmiku. Choć idea skierowana jest do klubów piłkarskich, to po środki musi zaaplikować gmina lub powiat. - Co ważne program pomoże podnieść jakość murawy, a więc poprawi warunki treningowe, ułatwiając szkolenie młodzieży - mówił na konferencji prasowej wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn. Nabór wniosków potrwa do 31 lipca.
Założenia programu nawadniana boisk
Projekt wesprze gminy i powiaty w stworzeniu warunków, sprzyjających rozwojowi rekreacji oraz sportu w województwie lubuskim. - W ostatnich latach trudne warunki pogodowe sprawiały, że trawa na boiskach wysychała i nie nadawały się one do użytku. Chcemy pomóc w rozwiązaniu tego problemu, dlatego przeznaczyliśmy 300 tys. zł na pomoc dla samorządów. Maksymalna pomoc dla pojedynczego wnioskodawcy wyniesie 30 tys. zł. Da się za nie np. zbudować studnię lub stworzyć nowoczesny system nawadniania – mówił wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.
Każdy samorząd może złożyć tylko jeden wniosek. Należy pamiętać, że wsparcie finansowe pokryje maksymalnie 75 proc. inwestycji. O przyznaniu środków zdecydują kryteria konkursowe. Pieniądze otrzymają wnioski z największą liczbą punktów. – Wnioskodawca musi opisać swoje potrzeby. Będziemy premiować kluby, które mają kilka sekcji, szkolą także dzieci i młodzież. Zwrócimy uwagę na poziom nowoczesności proponowanych rozwiązań np. ich wpływ na ochronę środowiska. Kryteriów jest więcej, warto się im przyjrzeć – tłumaczył Arkadiusz Dąbrowski, Dyrektor departamentu PROW w urzędzie marszałkowskim.
Program z dużym potencjałem
O stworzenie programu postulowali radni województwa lubuskiego. - Wiem, z jakimi problemami borykają się kluby na terenach wiejskich. Zastanawiałem się, co zrobić, aby bardziej racjonalnie używać wodę, która staje się produktem deficytowym. Ten projekt przyczyni się do oszczędności w tym zakresie. Pozwoli np. na komputerowe sterowanie systemem nawadniania i podlewanie nocą - zapewniał Zbigniew Kołodziej, radny województwa oraz Prezes Klubu Sportowego Sokół Rozłogi.
Nowy program docenili także przedstawiciele Lubuskiego Związku Piłki Nożnej. Podkreślili, że pomoże podnieść jakość treningów, co pozwoli wykształcić kolejne piłkarskie talenty. – Tereny wiejskie mają duży pontecjał. Jeśłi spojrzymy na mapę piłkarstwa to LZPN na lata 2018-2019 został uznany jako 3 siła, która dostarcza reprezentantów Polski do kadr. Poprawa stanu muraw pozwoli utrzymać ten poziom – przekonywał Robert Skowron, Prezes Lubuskiego Związku Piłki Nożnej.
- Prawdopodobnie Lubuskie jest prekursorem takich działań. Cieszy mnie ten pilotażowy program, będziemy starali się go promować w regionie i kraju. Duże brawa dla samorządu województwa za tę inicjatywę – podsumował Jan Suchecki, Delegat Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Nabór wniosków potrwa do 31 lipca 2020 r. Dodajmy, że podczas konferencji podpisano także umowę na publikację książki "70 lat lubuskiego piłkarstwa", którą urząd marszałkowski wesprze kwotą 10 tys. zł.
Pozdrawiamy,
Biuro Prasowe
Gabinet Zarządu
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego